Jeżeli chodzi o sylwestra to panują pewne zasady ogólne. Przede wszystkim na formalny bal warto przygotować się zawczasu pytając organizatorów o formę dress-code. Zwykle osoby lub firmy organizujące tego typu bale zazwyczaj bez problemu udzielą nam na temat ubioru sporej dawki informacji niezbędnej do dobrego wyglądania i niewyróżniania się ubiorem zbyt odświętnym czy zbyt nieformalnym. Jednak pamiętajmy, bal pokroju opisywanego tutaj nie zostawia pola dla prób, nie zostawia pola dla „wyrażania siebie”.

Jeżeli chodzi o maksimum elegancji to najpiękniejszym i najbardziej męskim, a jednocześnie formalnym ubiorem na wystawny bal Sylwestrowy „z pompą” jest dostosowanie się do jego rangi przez piękny smoking. Niestety, ale smoking to na ten czas już dość mocno zapomniana i sprzątnięta pod dywan atrakcja dla znawców. Musisz jednak wiedzieć, że smoking jest wprost wspaniałym ubiorem, którym każdy z nas powinien się pokazać choćby raz w swoim życiu. Poza tym to i tak względem historii dość nieformalny strój. Zwykle smoking może mieć kolor czarny lub ciemnogranatowy. Z racji, że świętować będziemy po zmroku, więc czerń lub ciemny granat będzie wyborem bardzo dobrym i świetnie prezentującym się w sztucznym i ciepłym, nastrojowym świetle. Dodatkowo musimy go jednak dopełnić  pięknymi, oczywiście czarnymi butami, które osiągają wyżyny skrajnej elegancji jak lotniki czy oxfordy proste w formie. Ponadto na garnitur wychodząc z samochodu powinniśmy założyć ciemny płaszcz długo do kolan, bardzo klasyczny w kroju! I oczywiście mucha czarna, wiązana.

Poza tym, drugim z kolei formalnym ubiorem, który to może nam z góry narzucić organizator jest garnitur, lecz nie zwykły, roboczy garnitur jaki kilkoro z nas ma pewnie w swojej szafie. Musisz wiedzieć, że garnitur garniturowi nierówny i my musimy jak najbardziej go „uformalnić” przez materiał, dodatki i kolor. Przede wszystkim gładki materiał będzie w tym wypadku skrajnie idealnym wyborem, pomińmy na samym wstępie wszelkie wzory czy faktury. Dodatkowo wełna musi być gładka, najlepiej wysoko skrętna, a nawet z lekkim połyskiem szlachetnego dodatku, jakim jest moher czy jedwab. Dobrym wyborem jest także kolor granatowy, ponieważ szarości są nieco nudne i kojarzą się z biurem i pracą codzienną, warto zastosować granatowy odcień znany jako navy, a omijać wszelkie oczywistości kojarzące się z nieformalnym spędzaniem wolnego czasu jak kraty, kratki, krateczki, a kolorach typu ciemna zieleń czy brąz nie wspominając.