Zaplanowanie wesela to nie lada wyzwanie. Zdarza się że niektórzy mają upatrzoną salę weselną na długo przed zaręczynami lub, że najbliższy wolny termin dyktuje wybór daty ślubu. Nie wpadajmy jednak w panikę i nie zamawiajmy sali w ciemno. Wszystko da się zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kiedy wybierzemy już datę i miejsce ślubu należy zacząć rozglądać się za miejscem wesela. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, jednak nie jest też aż tak trudne. Grunt to kierować się rozsądkiem i ustalić pewien plan działania. Podpowiadamy więc, co wziąć pod uwagę, szukając miejsca na wesele.

Rodzaj wesela i odległość od miejsca ceremonii
W sytuacji, gdy marzy nam się wielkie wesele na 200 osób, raczej odpada opcja restauracji. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą całonocnej zabawy, tylko obiad w gronie najbliższych. Wówczas warto wybrać jakąś urokliwą restaurację. Nieważne jednak czy będzie to dom weselny czy knajpka, oba lokale nie powinny być zbytnio oddalone od kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Weźmy pod uwagę to, że wybór sali odległej od miejsca ślubu o ponad 50 kilometrów straszenie przedłuża harmonogram a długa podróż nie wprawia gości w weselne nastroje.

Coś na uboczu
Wbrew pozorom jest to bardzo ważny aspekt. Wybierając salę weselną należy pomyśleć o otoczeniu wokół. Czy w pobliżu są jakieś lokale, w których mogą odbywać się konkurencyjne imprezy? Czy w pobliżu jest główna głośna ulica? Co z parkingiem? Dlatego lepiej postawić na dedykowane weselom miejsca, które zazwyczaj znajdują się odrobinę na uboczy i posiadają potrzebną infrastrukturę.

Przed i po weselu
Istotną kwestią jest to, co obejmuje cena wynajmu lokalu. Chodzi o takie rzeczy jak to, kiedy będziecie mogli zacząć dekorować salę i kiedy należy te dekoracje sprzątnąć. Oczywiście im luźniejszy i elastyczniejszy grafik, tym lepiej, ponieważ daje to znaczenie więcej czasu na przygotowania przed imprezą i spokój z uprzątnięciem rzeczy już po samej uroczystości.

Dodatkowe udogodnienia
Warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak schody, podjazdy dla wózków, przewijaki. Pamiętajcie też o osobach starszych, dla których strome i kręte schody mogą okazać się wyjątkowo trudną przeszkodą. To wasi goście i warto o nich zadbać.