Już niedługo ten piękny dzień, kiedy powiecie sobie sakramentalne tak. Niestety wiąże się to z ogromem przygotowań i wyborem sali weselnej. Przed wyborem sali warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą ukierunkować wasze poszukiwania.

Przede wszystkim zastanówcie się w jakim stylu chcemy urządzić zabawę – staropolskim, regionalnym czy klasycznym? Następnie przygotujcie liczbę osób, które zaprosicie na przyjęcie oraz listę tych gości, którzy wymagają noclegu.

Właściwe miejsce
Charakter wesela ma w dużej mierze wpływ na to, gdzie zostanie zorganizowane wesele. Klasyczne przyjęcie odbędzie się w zamkowych lub pałacowych komnatach, w dworku możemy urządzić zabawę staropolską. Miejsce, w którym planujecie zorganizować przyjęcie weselne powinno zaoferować kilka wersji menu. To, jakie potrawy będą serwowane powinno ustalić się odpowiednio wcześnie przed planowaną imprezą. Warto skorzystać z usługi podania dla wybranych gości potraw wegetariańskich lub dietetycznych. Przed podjęciem decyzji pamiętajcie o sprawdzeniu o tym, co jest wliczone w cenę menu: ile gorących posiłków, ile zimnych przystawek, zimnych i gorących napoi. Dowiedzcie się również czy w cenę wliczone są powitanie chlebem i solą, toast szampanem, owoce, ciasta, tort weselny, obsługa oraz wynajem sali. Warto zapytać się o wcześniejszą możliwość degustacji posiłków w celu skomponowania menu.

Diabeł tkwi w szczegółach
Sama sala i jedzenie nie czynią zabawy. Tak więc, gdy zweryfikujecie już dostępne miejsca weselne, umówicie się na spotkanie, na którym zwróćcie uwagę na kolejne szczegóły. Należy sprawdzić czy sala taneczna i jadalna są ze sobą połączone; czy wybrane miejsce weselne posiada ogród, park lub dziedziniec. Warto o tym wiedzieć wcześniej, gdyż w przypadku wyjątkowo ładnej pogody można wykorzystać to miejsce np. na ceremonię ślubną lub kilka specjalnych zabaw weselnych. Kolorystyka sali bankietowej ma wpływ na wybór całościowej kolorystyki dekoracji tak więc warto wcześniej przemyśleć pewne elementy i aranżacje. Upewnijcie się, czy na teren sali może wejść wynajęty przez was dekorator. Jest to dość istotne w przypadku zabytkowych miejsc weselnych, w których obowiązują dekoratorów pewne obostrzenia ze strony konserwatora.